Dieta South Beach

Dieta South Beach a psycholog

Zwolennicy diety south beach uważają, że jest to nie tyle dieta, co sposób na życie. Wprawdzie jak każdy program odchudzający, także dieta south beach ma swoje surowe, rygorystyczne wyznaczniki wobec pierwszych tygodni diet, to w ogólnym założeniu South Beach zmienia całkowicie podejście do jedzenia i uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta south beach opiera się na komponowaniu dań z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które pozwalają na odczuwanie sytości przez długi czas, w odróżnieniu do produktów o wysokim indeksie, po których zjedzeniu, w krótkim czasie wzrasta ochota na kolejną przegryzkę.

Przez pierwsze dwa tygodnie spożywa się produkty o najniższym indeksie, po tym okresie stopniowo włączając kolejne posiłki. Jednak część jedzenia dieta south beach całkowicie eliminuje z jadłospisu. Minusem tej diety jest jej dość wysoki koszt. Większość produktów o niskim indeksie to produkty sezonowe bądź, w naszych warunkach, dość kosztowne. Pomimo tego, iż dieta ta nie jest aż tak rygorystyczna, jak dieta kopenhaska, ma racjonalne biologicznie podstawy, które pozwalają wierzyć w jej skuteczność. Mimo to nie można zapominać o zagrożeniach, które niesie ze sobą właściwie każde odchudzanie.

Stosowanie South Beach - zwłaszcza w pierwszych fazach diety - może doprowadzić do nadmiernego skupiania się na jedzeniu. Jest to - jak twierdzi każdy psycholog - pierwszy krok do powstania zaburzeń odżywiania lub nerwicy obsesyjnej. Trzeba więc, przy okazji stosowania diety, zwracać uwagę na ilość czasu poświęcanym przygotowywaniu posiłków. W sytuacji kiedy dieta zaczyna kontrolować całość życia, należy koniecznie udać się po pomoc do specjalisty.

Oczywiście, nie można niczego demonizować, znakomita większość osób odchudzających się zna umiar i potrafi się kontrolować. Jednak jeśli widzimy, że osoba nam bliska przesadza, a szczupła, za szczupła figura staje się jej obsesją, nie zwlekajmy z wizytą u psycholog. W każdym większym mieście, ale już i większości mniejszych miejscowości, znajdziemy gabinety psychologiczne z dobrymi specjalistami. Szybko udzielona pomoc będzie skuteczna i pozwoli uniknąć wielu komplikacji, w tym tak poważnych chorób jak anoreksja czy bulimia.